Fáze vytvoření

Pracovní komise předsedy Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí k otevřenému vládnutí a transparentnosti státní správy (dále jen „Pracovní komise“) na svém jednání dne 15. dubna 2024 projednala a schválila harmonogram vytváření Akčního plánu České republiky Partnerství pro otevřené vládnutí na léta 2025 až 2026 (dále též „Sedmý Akční plán“ nebo „7. NAP“).

Pracovní komise má v rámci procesu vytváření Sedmého Akčního plánu roli tzv. „multi-stakeholder fóra“, dohlíží nad celým procesem tvorby, rozhoduje o důležitých záležitostech v rámci tohoto procesu a bude dohlížet i následnou implementaci Sedmého Akčního plánu. V souladu s principy otevřeného vládnutí je Sedmý Akční plán vytvářen formou spolupráce státní správy s občany a nestátními neziskovými organizacemi, tedy participativně.

Dne 14. května 2024 se uskutečnil v rámci veřejných konzultací první veřejný workshop k návrhům závazků. Na workshopu se za účasti zástupců jak vládního, tak nevládního sektoru diskutovaly návrhy a náměty na závazky v různé míře konkretizace a rozpracování. Výstupy z workshopu sloužily společně s obdrženými písemnými návrhy závazků jako podklad pro následující jednání Pracovní komise, které se uskutečnilo dne 10. června 2024. Na jednání Pracovní komise byly všechny do té doby obdržené závazky diskutovány a byl proveden jejich první předvýběr pro účely dalšího projednávání s gestory. Dne 19. srpna 2024 byla  Pracovní komisí per rollam schválena aktualizace harmonogramu.

Návazně na proběhlé konzultace s navrhovateli a potenciálními gestory závazků proběhlo dne 25. září 2024 další jednání Pracovní komise, která byla seznámena s dosavadními výsledky konzultací s gestory. Na základě obdržených informací Pracovní komise přímo doporučila zařazení pěti závazků do Sedmého Akčního plánu, jež jsou v jeho návrhu obsaženy jako závazky č. 4.1, 4.2, 4.3, 4.4 a 4.5. Pracovní komise doporučila nad rámec gestory podporovaných závazků zařadit rovněž ze strany Oživení navrhovaný závazek „Zajištění transparentních a centrálně zveřejňovaných výběrových řízení na vedoucí představitele ústředních orgánů státní správy“. Možnými gestory (Úřad vlády ČR, Sekce pro státní službu Ministerstva vnitra) nicméně se závazkem nebyl vysloven souhlas, a závazek tedy v souladu s ustálenými zvyklostmi při tvorbě tohoto materiálu zařazen nebyl. Informaci o stavu projednávání dalších závazků včetně těch, které by ještě mohly být dodatečně zařazeny v průběhu mezirezortního připomínkového řízení, vzala Pracovní komise pouze na vědomí.

Ministerstvo spravedlnosti dnem 15. října 2024 vyhlásilo veřejné konzultace k návrhu Sedmého Akčního plánu. Cílem vyhlášených veřejných konzultací je shromáždění připomínek k návrhu tohoto akčního plánu, než bude ke schválení předložen vládě. Připomínky k návrhu Sedmého Akčního plánu bylo možné zaslat písemně nejpozději do 30. října 2024 přednostně na e-mailovou adresu OGP@msp.justice.cz nebo poštou na adresu Ministerstva spravedlnosti ČR, Vyšehradská 16, 128 10 Praha 2. V rámci veřejných konzultací nebyly obdrženy žádné připomínky.

Paralelně byl dne 15. října 2024 Sedmý Akční plán v souladu s jednacím řádem vlády předložen do mezirezortního připomínkového řízení  s termínem dodání stanovisek do 30. října 2024. Zásadní připomínky byly uplatněny ze strany Akademie věd České republiky, Kanceláře veřejného ochránce práv, Krajského úřadu Jihomoravského kraje, Ministerstva financí, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva zemědělství, Sdružení místních samospráv České republiky, Úřadu Národní rozpočtové rady a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Pouze doporučující připomínky uplatnila Českomoravská konfederace odborových svazů.

Sedmý Akční plán byl vládě předložen dne 20. prosince 2024 se dvěma rozpory mezi Ministerstvem pro místní rozvoj a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže vztahujícími se k závazkům č. 4.6. Posílení transparentnosti veřejných zakázek malého rozsahu a 4.7. Reforma Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vzhledem k přezkumu veřejných zakázek, které byly do materiálu zařazeny na základě zásadní připomínky Ministerstva pro místní rozvoj. I přes veškeré snahy se mezi Ministerstvem pro místní rozvoj a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže nepodařilo nalézt shodu na vyřešení rozporu. Pracovní komise předložený Sedmý Akční plán projednala per rollam ve dnech 20. prosince 2024 až 6. ledna 2025 a doporučila jej vládě schválit.

Akční plán České republiky Partnerství pro otevřené vládnutí na léta 2025 až 2026 byl ve znění předloženém Ministerstvem spravedlnosti schválen usnesením vlády České republiky ze dne 8. ledna 2025 č. 15.

Název Velikost Ke stažení
Akční plán České republiky Partnerství pro otevřené vládnutí na období let 2025 až 2026 717,33 KB
Vypořádání připomínek k Akčnímu plánu České republiky Partnerství pro otevřené vládnutí na období let 2025 až 2026 628,33 KB
Návrh Akčního plánu České republiky Partnerství pro otevřené vládnutí na období let 2025 až 2026 – pro veřejné konzultace 609,08 KB
Harmonogram spoluvytváření Akčního plánu České republiky Partnerství pro otevřené vládnutí na období let 2025 až 2026 – aktualizace – srpen 2024 112,96 KB
Harmonogram spoluvytváření Akčního plánu České republiky Partnerství pro otevřené vládnutí na období let 2025 až 2026 112,83 KB
Záznam z prvního veřejného workshopu k návrhům závazků OGP 2024-05-14 281,63 KB
Příloha č. 1 k záznamu prvního veřejného workshopu k návrhům závazků Akčního plánu České republiky Partnerství pro otevřené vládnutí na období let 2025 až 2026 446,08 KB

Pomohla vám tato stránka?

Ano
Ne
Děkujeme vám za zpětnou vazbu.