Zástupce Ministerstva spravedlnosti prezentoval české zkušenosti s regulací lobbingu na výroční protikorupční konferenci v Římě

Italské předsednictví mezivládního fóra Central Europan Initiative (CEI) uspořádalo dne 26. listopadu 2019 výroční protikorupční konferenci, v jejímž rámci vystoupil mimo jiné zástupce Ministerstva spravedlnosti České republiky s příspěvkem k regulaci lobbingu. Na konferenci byla rovněž výkonným výborem CEI a Regionální protikorupční iniciativou přijata deklarace k posílení mezinárodní spolupráce v boji proti korupci.

Konference byla zaměřená především na sdílení zkušeností s protikorupční legislativou – jejím vznikem a efektivitou. „Pokud jde o regulaci lobbingu, v Poslanecké sněmově čeká na projednání slibný návrh zákona a uvidíme, jak se bude dál vyvíjet. O našich zkušenostech s přípravou zákona jsem se podělil s kolegy na konferenci, kteří to ocenili  i vzhledem k chystaným snahám o regulaci v jejich státech,“ uvedl Matej Blažek z Odboru střetu zájmů a boje proti korupci, který Ministerstvo na konferenci reprezentoval.

Generální tajemník CEI zhodnotil pozitivně, že se protikorupční legislativa ve všech členských státech zlepšila. Za výzvu současně označil posílení mezinárodní spolupráce, čemuž by měla přispět i přijatá deklarace (viz níže, anglicky).

***
CEI je regionální fórum středoevropských zemí, které se zavázaly podporovat evropskou integraci a udržitelný rozvoj prostřednictvím spolupráce mezi svými členskými státy a mezi nimi a Evropskou unií, mezinárodními a regionálními organizacemi, jakož i s dalšími veřejnými či  soukromými institucemi a nevládními organizacemi.

Pomohla vám tato stránka?

Ano
Ne
Děkujeme vám za zpětnou vazbu.